Vybíráme objektiv

Objektiv je nejdůležitější částí fotoaparátu, která ovlivňuje práci se světlem a výslednou kvalitu obrazu.

Ohnisko

Každý fotograf má jiné požadavky na objektiv, někdo potřebuje širokoúhlý objektiv na krajiny, jiný portrétní objektiv další světelný teleobjektiv sportovní fotografii nebo makro objektiv na focení hmyzu. Na cesty kdy upřednostníme univerzálnost před kvalitou obrazového výstupu a zvolíme hyper zoomový objektiv, který nahradí několik objektivů v brašně. Ideální objektiv tedy neexistuje.

Objektivy v základu rozdělujeme na skla s pevným ohniskem, které vynikají obrazovou kvalitou a světelností a na objektivy s proměnlivým ohniskem, které jsou univerzálnější avšak na úkor horší světelnosti a obrazové kvality. Objektivy s proměnlivou ohniskovou vzdáleností se označují také jako zoomovací. Ideální objektiv neexistuje, protože každý objektiv je určen pro dané specifické účely.

Světelnost

Světelnost je jedním z nejdůležitějších parametrů při výběru objektivu. Hodnoty světelnosti jsou udávány základním clonovým číslem f, které určuje, kolik světla dokáže objektiv při maximálně otevřené cloně propustit na snímač. Nejvyšší světelnost f/1 znamená minimálně kladený odpor procházejícímu světlu objektivem. U kvalitních objektivů s proměnlivým ohniskem se světelnost pohybuje od f/2.8, oproti tomu u pevných skel se nejlepší hodnoty světelnosti pohybují kolem f/1.4.

Světelnost je důležitá především při pořizování fotografií za zhoršených světelných podmínek. Nastavením nízké clony můžeme použít krátký expoziční čas a při nastavení nižší citlivosti snímače ISO tak omezíme případnou pohybovou neostrost a snížíme šum na výsledné fotografii. Hodnota clony společně s ohniskovou vzdáleností určují také hloubku ostrosti. Odcloněný objektiv nastavený na svou maximální světelnost se ve výsledné fotografii projeví malou hloubkou ostrosti, fotografovaný objekt se tak oddělí od pozadí nebo popředí, které zůstane rozostřené.


Stabilizace

Optická stabilizace eliminuje chvění fotoaparátu a umožňuje tak udržet z ruky delší expoziční časy, aniž by při tom došlo k neostrosti výsledné fotografie. Pokud je objektiv vybaven optickým stabilizátorem nese pak v názvu označení podle výrobce, např. Nikon označuje objektivy vybavené optickou stabilizací zkratkou VR, Canon IS, Sigma OS, Tamron VC.

Autofokus

Moderní objektivy jsou vybaveny ostřícím motorkem, který zajišťuje automatické ostření. Výjimkou jsou starší autofokusové objektivy Nikon o značením AF, které nejsou ostřícím motorkem vybaveny. Výhradně manuální objektivy vyrábí společnost Samyang nebo Voigtländer.

Ideální objektiv

Ideální objektiv neexistuje, protože každý objektiv je určen pro dané specifické účely. Nejlepších fotografií lze dosáhnou jen tehdy, pokud je pro daný snímek použit objektiv, jehož ohnisková vzdálenost odpovídá typu fotografovaného objektu.

Detaily zblízka: makroobjektiv s makro poměrem 1:1 nebo 1:2

Sport: teleobjektiv s ohniskem 300mm

Spot v interiéru: teleobjektiv se světelností f/2.8

Plachá zvířata: ohnisková vzdálenost 400-500mm

Interiér: širokoúhlý objektiv od 20mm

Krajina a město: 18-35mm

Portrét: ohnisko od 75mm se světelností f/1.8

Používání starších manuálních a autofokusových kinofilmových objektivů na digitálních zrcadlovkách

Na moderních digitálních zrcadlovkách lze bez problémů používat i některé starší objektivy, které byly konstruovány pro kinofilmové fotoaparáty. Je potřeba pouze pamatovat na přepočet ohniskové vzdálenosti. Pro přepočet se používá koeficient, který je určen podle velikosti použitého snímače, pro zjednodušení se u APSC snímačů používá koeficient 1,5x.

Nikon

U fotoaparátů značky Nikon lze používat manuální objektivy s označením AI (indexování clony) nebo AIS v expozičních režimech M nebo případně A. Objektivy Nikkor bez AI lze nasadit a používat pouze na několika málo moderních tělech Nikon např. Nikon DF. Existují rovněž konvertované objektivy na AI, které byly upraveny z původního bajonetu Nikon F na bajonet AI buďto mechanickým vyfrézováním indexovaní drážky na tubusu objektivu nebo byla na objektivu provedena kompletní výměna clonového kroužku.

U objektivů Nikkor s značením AF, které nejsou vybaveny vlastním ostřícím motorkem, je automatické ostření řízeno pohonem motorku z těla fotoaparátu. Tyto objektivy pak je možné používat s těly Nikon řady D3000 D3100 D3200 D3300 D5000 D5100 D5200 D5300 pouze v režimu manuálního ostření.

AF objektivy Nikkor lze bez omezení provozovat na digitálních zrcadlovkách Nikon řady D50 D70 D70s D80 D90 D100 D200 D300 D300s D7000 D7100 D7200 D600 D610 D700 D750 D800 D810 a také Fuji S2 S3 S5 Pro.

Canon

U fotoaparátů Canon lze bez problémů používat starší objektivy s označením EF a to jak na FX tak na APSC DSLR Canon.

Sigma

U objektivů Sigma se vyskytují starší nekompatibilní objektivy, které plně nespolupracují s digitálními zrcadlovkami Canon. Nekompatibilita se projevuje v nemožnosti pořizování fotografií na jiné než maximální clonové číslo. V kombinaci s digitálními zrcadlovkami Sony se objevují starší modely Sigma, které zcela nekomunikují s tělem. Pokud je dostupný náhradní díl pro daný objektiv je zde možnost servisní výměny komunikačního čipu.